رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

مرند قطب جدید تولید زعفران ایران

نویسنده : گرین آذین ۱۳۹۷/۰۸/۰۷ تعداد نظرات : 0
مرند قطب جدید تولید زعفران ایران

تبریز – ایرنا – کشت زعفران در چند سال گذشته در آذربایجان شرقی توسعه یافته و شهرستان مرند در این خطه به قطب جدید تولید این محصول تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا، کشت زعفران از گذشته های دور در شمال شرق کشور و خطه خراسان رواج داشت، اما در سال های اخیر به دلیل کاهش منابع آبی و تغییر الگوی کشت، کاشت زعفران در مناطق دیگر کشور از جمله شهرستان مرند در آذربایجان شرقی رواج یافته است.
شهرت زعفران مرند به دلیل کیفیت بالای آن مرزهای ملی را نیز در نوردیده است، به طوری که چندی پیش یک هیات پنج نفره سرمایه گذاری هلندی به سرپرستی شخصی به نام «روبرت واندرتاگ» برای بررسی زمینه های همکاری و سرمایه گذاری مربوط به کاشت زعفران به مرند آمد.
واندرتاگ در آن سفر اعلام کرد: با توجه به تحقیق های انجام شده و مشاهده کیفیت بالای زعفران در مزارع مرند، این کشور آماده همکاری در زمینه افزایش کشت زعفران در این شهرستان است.
وی به وجود فناوری روز دنیا در کشور هلند در خصوص کشت زعفران اشاره کرد و گفت: در صورت تحقق این همکاری می توان شاهد افزایش سه برابری کشت این محصول در شهرستان مرند بود.
رییس هیات سرمایه گذاری اعزامی هلند، به کشت سنتی زعفران در مرند اشاره کرد و گفت: پرورش پیازچه زعفران در مرند به روش سنتی هفت سال طول می کشد، اما با اجرای روش پرورش صنعتی در این شهرستان می توان پیازچه زعفران را در مدت زمان کمتر از یک سال پرورش داد و شاهد افزایش تولید این محصول گران قیمت در مرند بود.
وی گفت: تولید این محصول در هلند با توجه به بارندگی مداوم با مشکل مواجه است اما زعفران هلند در طول سال به 23 کشور جهان صادر می شود.
مدیر جهاد کشاورزی مرند در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این شهرستان به لحاظ استعدادهای بالقوه از نظر کشاورزی، محل مناسبی برای کاشت محصول ارزشمند و راهبردی زعفران به شمار می رود، افزود: کشت این گیاه سودآور در مقابل خشکی مقاوم است و نیاز کمی به آب دارد.
منوچهر رحمانی اظهار داشت: ایجاد اشتغال فصلی و کشت و کار راحت موجب روی آوردن تعداد بیشتری از کشاورزان به کشت محصول زعفران شده است.
مدیر جهاد کشاورزی مرند اعلام کرد: کشت زعفران در این شهرستان از سال 1378 با حدود یک هکتار شروع شد و در سال زراعی جاری به 180 هکتار افزایش یافت.
وی پیش بینی کرد امسال 720 کیلوگرم زعفران ناب از مزارع این شهرستان تولید و به مصرف داخل شهرستان و سایر استان ها و شهرستان های همجوار برسد.
رحمانی ادامه داد: پیاز زعفران هر روز صبح گل می دهد و این روند 20 تا 25 روز ادامه می یابد.
وی با بیان اینکه تاکنون در راستای توسعه واحدهای بسته بندی زعفران از محل توسعه صندوق کشاورزی و سایر منابع، تسهیلات بانکی اعطا شده است، گفت: هم اکنون 2 واحد بسته بندی دارای برند محلی و تجاری در مرند راه اندازی و کارهای خرید، بسته بندی و فرآوری در بسته های خاص انجام و نسبت به فروش و صادرات تمهیدات لازم اتخاذ شده است.
مدیرجهاد کشاورزی مرند اظهار داشت: ارزآوری، رقابت پذیر بودن نسبت به سایر محصولات کشت شده از لحاظ درآمد و اشتغال زایی و مصرف کم آب از ویژگی های زعفران می باشد که آن را به بهترین محصول در جهت اصلاح الگوی کشت و جایگزین مناسب برای صیفی و سبزیجات در منطقه تبدیل کرده است.
رحمانی با اشاره به اینکه سال گذشته از 165هکتار اراضی زیرکشت زعفران در مرند 650 کیلوگرم زعفران برداشت شد، ادامه داد: محصول زعفران تولیدی این شهرستان، از نظر کیفیت در سطح کشور بسیار عالی و مرغوب است.
وی از افزایش سطح زیرکشت زعفران در سال‌های اخیر در این شهرستان خبر داد و گفت: امسال برای نخستین بار پیاز تولید شده زعفران در مرند به میزان 120 تن در بین متقاضیان کشت این محصول در خارج از شهرستان توزیع شده است.
فرماندار مرند هم گفت: مرغوبیت زعفران تولیدی در آذربایجان شرقی به دلیل شرایط اقلیمی و آب و هوای سرد و زمستانی، خاک با بافت سبک، رنگ و طعم ویژه، باعث صدور زعفران از مرند به بازارهای خراسان شده است.
داود گرشاسبی با اشاره به مشکلات زعفران کاران شهرستان در تامین پیازچه و عرضه محصول خاطرنشان کرد: زعفران که از آن به عنوان طلای سرخ یاد می شود، علاوه بر سودآوری خوبی که برای کشاورزان دارد، در صورت ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی می تواند سهم مهمی در اقتصاد کشاورزی منطقه داشته باشد.
حسین عبدالله زاده از زعفران کار شهرستان مرند در شهر بناب نیز که از چند سال قبل به تغییر الگوی کشت در اراضی در اختیارش اقدام کرده است، به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به خشکسالی های مداوم، به اصلاح الگوی کشت و کاشت زعفران در زمین هایم اقدام کردم که خوشبختانه تا به امروز پیشرفت کار امیدوارکننده بوده است.
عبدالله زاده افزود: روزگاری خطه آذربایجان به عنوان «انبار برف» ایران معروف بود و دشت مرند نیز به دلیل شدت بارش ها در خشک ترین فصول سال نیز آب فراوان داشت و ما با کاشت غله و یونجه و باغداری، گذران زندگی می کردیم، اما به دلیل خشکسالی دو دهه اخیر این وضعیت تغییر یافت و ما نیز به تبع آن ناگزیر از تغییر الگوی کشت شدیم.
وی یادآوری کرد: من در ابتدا کاشت زعفران را درقطعه زمین کوچکی به وسعت کمتر از یک هکتار آغاز کردم، اما اکنون در منطقه ما دهها هکتار به کاشت این محصول اختصاص یافته است.
کاظم حسین زاده از دیگر کشاورزان شهرستان مرند که به گفته خودش از حدود یک دهه قبل به کاشت زعفران مشغول است، در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: کاشت زعفران با توجه به مرغوبیت خاک منطقه و سردسیر بودن آن علاوه بر نفع بالای اقتصادی موجب صرفه جویی چشمگیر در مصرف آب میشود، زیرا سالیانه از مرحله کاشت تا برداشت تنها 2 بار آبیاری می شود.
حسین زاده از نوپا بودن کاشت زعفران به عنوان چالش اصلی زعفران کاران مرند یاد کرد و گفت: برندهای شناخته شده زعفران با توجه به قدمت کاشت آن در خراسان، در اختیار این خطه است و زعفران کاران مرند نیز ناگزیر از فروش محصول خود با واسطه مشهد می باشند.
وی با اشاره به ضرورت اهتمام بیشتر اداره کشاورزی در حمایت از زعفران کاران، بر لزوم هم افزایی همه نهادهای مسوول و نیز کشاورزان زعفران کار مرند برای توسعه و ترویج کاشت این محصول تاکید کرد.
شهرستان مرند در 60 کیلومتری شمال غرب تبریز واقع است.

0
محصولی برای مقایسه وجود ندارد

مقایسه محصولات

لطفا شکیبا باشید ...